Luzy w sterach

Wydawać by się mogło, że „błahą” sprawą jak luzy na sterach nie warto się zajmować. Zdziwić może jednak, iż z czasem może to doprowadzić nie tylko do uszkodzenia roweru jak i samego jeźdźca.
Poluzowane łożyska sterowe pod wpływem sił generowanych w czasie jazdy przez hamowanie i napotykane wyboje „wybijają” się. Znaczy to tyle, że w  bieżni miski sterowej, po której toczą się ( zazwyczaj ) kulki, pojawiają się wgłębienia. Doprowadza to do stanu, w którym kierownica, przy skręcaniu pracuje skokowo. Rower w takiej sytuacji prowadzi się
jak ... koszyk na zakupy.

 

Najprostszym sposobem uniknięcia wybicia łożysk jest jak zawsze profilaktyka.
Do korekty luzów potrzebne nam będą w zależności od tego jaki rodzaj sterów posiadamy płaski klucz 30, 32 lub 36 w przypadku sterów nakręcanych – tradycyjnych – klucz ampulowy 5 bądź 6 w przypadku sterów typu A – head.
Aby sprawdzić czy występują luzy w łożyskach sterowych należy ustawić rower na twardej powierzchni np. asfalcik i następnie zaciskając przedni hamulec „pobujać” rower do przodu i tyłu. Luzy objawią się wyczuwalnym na kierownicy i czasami w uchu stukami.
W przypadku rowerów z amorkiem sprawa przedstawia się inaczej. Należy zaopatrzyć się w paznokieć ( najlepiej na własnym palcu) -  zwany później przyrządem pomiarowym.
Przyrząd pomiarowy wsuwamy między miski łożysk sterowych a następnie przeprowadzamy operację bujania opisana wcześniej. Luzy objawiają się uciskiem na przyrząd pomiarowy, Achtung – w skrajnych przypadkach może urwać trzymadło przyrządu pomiarowego – paluch.
Jeśli stwierdziliśmy luzy to wypadałoby je wyeliminować precz.
W przypadku sterów tradycyjnych – nakręcanych – należy przy pomocy płaskiego klucza dokręcić dolna nakrętkę sterów do momentu kiedy przy bujaniu nie będzie stuków a następnie dokręcić górna nakrętkę – Achtung mocno aczkolwiek z wyczuciem. Następnie lekko odkręcamy dolna nakrętkę w celu skontrowania całości. Kolejno sprawdzamy czy nie przedobrzyliśmy z dokręceniem. Podnosimy przód roweru za górna rurę ramy i lekko pochylamy na bok, kierownica powinna swobodnie przekręcić się na bok. Jeśli nie należy lekko poluzować nakrętki sterów.
Ustawienie sterów typu A – head jest prostsze. Na wstępie odkręcamy śruby wspornika kierownicy a następnie lekko dokręcamy śrubę w kapslu na główce widelca. Siłę skręcenia sterów sprawdzamy jak wyżej. Jeśli wszystko jest w porządku to dokręcamy śruby wspornika. Na sam koniec dokręcamy o ćwierć obrotu śrubę w główce widelca.