Regulacja tylnej przerzutki

Chrrrr - i wszyscy się za nami oglądają, a nas bierze cholera. Nasza skrzynia biegów nie działa jak potrzeba. Cóż, pozostaje posłać jej parę ciepłych słów i wyregulować.  
Dobrze jeśli skończy się tylko na skromnej regulacji, gorzej jeśli nie wyregulowane tylne ustrojstwo dostanie się między szprychy - wtedy to już skucha.
Na początku zaczniemy od tyłu - regulacja przerzutki tył z klasyczną sprężyną. Kto ma rapid rise`a niech sam dojdzie do tego o co tam chodzi (jest na odwrót) - moim zdaniem jest to zemsta wstrętnych Japończyków za przegraną wojnę.

 

Opiszemy sobie pełną procedurę regulacji - od momentu założenia linki.
Ci, którzy chcą tylko wyregulować  - proszę przejść od razu do  pkt. 5 .  

1. Potrzebny będzie klucz ampulowy 5 lub płaska dziewiątka oraz coś płynnego i aromatycznego, co pomorze uniknąć problemów z nerkami.
2. Zrzucamy manetki na najwyższy bieg ściągając jednocześnie linkę jedną z kończyn górnych.
3. Ustawiamy śrubę regulacji naciągu linki w przerzutce tak, aby wykręcona była mniej więcej w połowie.
4. Ustawiamy ręcznie przerzutkę tak, aby łańcuch znajdował się na przedostatnim biegu i przytrzymując ją w tej pozycji przykręcamy linkę, tak, aby była napięta.
     Po zakręceniu pedałami łańcuch powinien spaść na najwyższy bieg.
5. Łańcuch z najwyższego biegu spada na zewnątrz, pomiędzy tryb a ramę
- poprzez dokręcenie śruby oznaczonej literką H (high - wysoki) ustawiamy przerzutkę na najwyższym biegu. Powinniśmy ustawić przerzutkę tak, aby patrząc od tyłu górne kółeczko wózka przerzutki znajdowało się w jednej linii z najmniejszym trybem wolnobiegu. Jeśli przerzutka nie zrzuca na najmniejszy tryb należy lekko wykręcić śrubkę H.
6. Przerzutka w czasie zmiany biegu na najniższy zaczepia o szprychy
- przeprowadzamy procedurę analogiczna do biegu najwyższego z ta różnica, że przedmiotem naszego zainteresowania jest śrubka pod literką L (low - niski). Regulacji tego zakresu pracy przerzutki należy poświecić zdecydowanie najwięcej uwagi. Pomoże to uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji zaczynając od skrzywienia haka przerzutki a kończąc na połamaniu samego urządzenia i wycięciu szprych koła. Dobre ustawienie zakresu najniższego biegu to sytuacja, kiedy przerzutka po naciśnięciu/przekręceniu manetki nawet nie drgnie w stronę szprych a jednocześnie łańcuch nie rzęzi na trybie.
7. Po zmianie biegu na wyższy przerzutka nie zrzuca -
pomoże lekkie wkręcenie śruby napinającej linkę w przerzutce.
8. Po zmianie biegu na niższy przerzutka nie wciąga łańcuch na tryb
- wykręcamy śrubkę napięcia linki.
9. Przerzutka zmienia biegi poprawnie jednak łańcuch "lekko" hałasuje
- poprzez dokręcenie/wykręcenie śruby naciągu linki możemy temu zaradzić.

W sytuacji, kiedy powyższe operacje nie pomagają można spróbować przesmarować pancerze i linki np. WD - 40, niech was jednak Ręka Boska broni użyć do tego jakiegokolwiek stałego smaru typu ŁT.
Również regularne oczyszczanie kółek przerzutki z zanieczyszczeń na pewno zapewni nam wdzięczność z jej strony w postaci rzetelnej pracy.